O projekcie

Instytut Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego oraz Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka realizują projekt pt. Polsko-węgierski model samorządowej współpracy międzynarodowej. Jego celem jest przeprowadzenie analizy współpracy jednostek samorządowych z województw: lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podlaskiego z węgierskimi jednostkami samorządowymi. Zasięg badania pozwoli na poznanie opinii samorządów różnej wielkości i o różnej dynamice prowadzenia współpracy międzynarodowej. Na podstawie uzyskanych wyników przygotowany zostanie raport, który posłuży do opracowania dalszych instrumentów wspierających polsko-węgierską współpracę samorządową.

Proces realizowania współpracy międzynarodowej jednostek samorządowych od kilkudziesięciu lat stanowi ważny element funkcjonowania polskiej administracji samorządowej. Jednakże pomimo upływu lat nie wypracowano jednolitego modelu samorządowej współpracy międzynarodowej. Na podstawie przeprowadzanych dotychczas badań można stwierdzić, iż polskie samorządy nieustannie poszukują nowych impulsów do nawiązywania i rozwijania współpracy międzynarodowej lecz często napotykają na różnorodne bariery o charakterze organizacyjnym, finansowym czy nawet politycznym. Podkreślić należy, że do tej pory nie zostały przeprowadzone badania obejmujące swym zakresem polsko-węgierską samorządową współpracę międzynarodową. Zagadnienie to wymaga szerszego opracowania z uwagi na rosnącą współpracę społeczną, gospodarczą i polityczną pomiędzy krajami. Bogate wydarzenia ze wspólnej historii pozytywnie wpływają na rozwój współpracy. Z kolei dynamicznie zmieniająca się sytuacja polityczno- gospodarcza wewnątrz Unii Europejskiej jak i w jej wymiarze zewnętrznym wpływa na kształt i oblicze współpracy polsko-węgierskiej. Reaktywacja i wspólne działania w ramach Grupy Wyszehradzkiej, podejmowanie działań w obszarze inicjatywy Międzymorza czy też działania na stworzenie trasy Via Carpathia (łączącej kraje bałtyckie, Polskę, Słowację, Węgry z południem Europy) wskazują, na konieczność zintensyfikowania działań na rzecz wzmocnienia międzynarodowej współpracy samorządowej polsko-węgierskiej.

Mamy nadzieję, że wyniki badania będą inspiracją dla dalszej współpracy Polsko-Węgierskiej, zwłaszcza na planowane inwestycje, które przyczynią się do usprawnienia komunikacji pomiędzy krajami.s